Průvodce BOZP Zavoláme vám Chci nabídku
Novinky Zpět

Požární a protipožární ochrana. Rozdíly a povinnosti podnikatelů

16. 2. 2023
Zpět

Víte, jaký je rozdíl mezi požární a protipožární ochranou? A víte, jaké máte jako podnikatelský subjekt povinnosti na těchto dvou úsecích? Přečtěte si rozdíly, povinnosti a související legislativu.

Rozdíl mezi požární a protipožární ochranou

Termíny "požární ochrana" a "protipožární ochrana" se často používají zaměnitelně, ale existují mezi nimi určité rozdíl. Zjednodušeně řečeno, požární ochrana se zaměřuje na ochranu lidí a životního prostředí, zatímco protipožární ochrana se zaměřuje na ochranu budov a infrastruktury. Oba koncepty jsou však úzce propojeny a společně tvoří komplexní systém požární ochrany a bezpečnosti.

Co je požární ochrana?

Požární ochrana se zaměřuje na ochranu lidí, majetku a prostředí před požáry. Hlavním cílem je minimalizovat rizika vzniku požárů a zajistit v případě jeho vzniku co nejrychlejší a účinnější zásah hasičů.

Požární ochrana zahrnuje např.:

Podnikatelé mají na úseku požární ochrany celou řadu povinností v závislosti na provozované činnosti a související úrovni nebezpečí vzniku požáru. Aby tedy podnikající subjekt (právnická či podnikající fyzická osoba) zjistil, jaké má v oblasti požární ochrany povinnosti, musí v první řadě nechat zpracovat začlenění do kategorie činností podle míry požárního nebezpečí. Začlenění zpracovává technik požární ochrany nebo osoba odborně způsobilá v požární ochraně (OZO PO).

Mezi základní povinnosti požární ochrany pro podnikatelské subjekty patří zejména:

Je důležité, aby podnikatelé dodržovali požární předpisy a normy, protože neplnění povinností může v případě vzniku požáru vést k vážným následkům, včetně zranění nebo ztráty života zaměstnanců, škod na majetku a životním prostředí, a souvisejícím sankcím ze strany kontrolních orgánů a úřadů. Požární ochrana je klíčovou součástí ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti.

Povinnosti v oblasti požární ochrany stanovuje následující legislativa:

Podrobnější informace se dočtete v článku Povinnosti na úseku zajištění požární ochrany.

Co je protipožární ochrana?

Protipožární ochrana se zaměřuje na ochranu budov a infrastruktury. Hlavním cílem je minimalizovat rizika a dopady případného požáru. Stěžejním prvkem je tzv. požárně bezpečnostní řešení stavby (PBŘ), které je nedílnou součástí projektové dokumentace každého stavby. Zahrnuje opatření, které se dotýkají stavebních projektů a konstrukcí budov a infrastruktury, včetně použití nehořlavých materiálů, izolací a oddělovacích stěn, instalace detektorů kouře a ohně, instalace hasicích přístrojů a hydrantů apod.

Mezi hlavní prvky protipožární ochrany budov patří:

Protipožární ochrana budov zahrnuje komplexní přístup k minimalizaci rizika požáru a zajištění bezpečnosti a ochrany života a majetku.

Protipožární ochrana budov zahrnuje komplexní přístup k minimalizaci rizika požáru a zajištění bezpečnosti a ochrany života a majetku.

Povinnosti v oblasti protipožární ochrany stanovuje:

Požárně bezpečnostní řešení stavby (PBŘ) musí být v souladu s technickými podmínkami, které stanovuje:

PBŘ může zpracovávat pouze odborně způsobilá osoba a to na základě podmínek, které uvádí:

Podrobnější informace se dočtete v článku Požárně bezpečnostní řešení stavby (PBŘ). Legislativa, zpracovatelé a požadavky na obsah.

Požární a protipožární ochrana. Rozdíly a povinnosti podnikatelů
Naši nejvýznamnější klienti
Pepejeans ČTU Nissan Klik Sephora Bageterie Boulevard Diton Footshop ERU Tesla Toyota Slevomat Yamaha Xella Xiaomi Colas Iveco Geberit Smarty Breno VGP Dodo Oyster Ruukki RWE Berlitz Casale Project Philip Morris Operátor ICT Ford Saint Gobain CMI Becher Budvar Cemex Vcelka Mironet Run Czech Wolt Dell Feri NPU Solitea Skechers Hueppe Dedoles accace Arriva Asklepion Avast Grada CHUBB Tipli Michelin Schneider electric Vinted Vivantis YTONG Favi Generali Česká Pojišťovna Marelli Monneo Bühler Žamberk Hanák nábytek GLP Hyundai Kara LG Raynet Panasonic Peugeot Roltechnic Státní tiskárna cenin TON Student Agency Shoptet Windy.com Georg Fischer AK Císař, Češka, Smutný Altron Audiotéka Azelis Pilulka Neeco Českomoravský cement Dekra Exponea productboard Rehau SFPI spaceti wikimedia jrd - bydlení nové generace Goodyear Pro Doma stavebniny Eisai AGC Briggs & Stratton Erste Greenpeace Richter & Frenzel Slovenské elektrarne Sizmek Somfy TÜV Wistron ZAT SmartWings Lindström ČNB Hanibal Jura LL-C Auto Jarov Egap IceWrap knihovna Akademie věd Medical technologies Mitas Success ČZU ČVUT MŠMT MUNI Zomato VFS global Columbia Fincentrum Mediatel NH Prague city Reedog Storyous Futured Apps Best Communications CCS EATON Tonino Lamborghini Caffe Lotus Melitta O2 Urgo Aqua Angels Aranea Beko Benu lékárny Bode Panzer Kuoni group Omron Photon Energy Saunia Swardman Twisto Zonky Inloop eMan Cyient EYElevel Fuji Koyo Klosterfrau Adacta Bosal Nonstop recruiment Pharm Olam Pietro Filipi Potrefená husa Profimedia Subway Unileasing VZP Vistra Notino Žabka ITW Globa Load Control Arthur D. Litte Creative Dock Samsonite Remax Proximity PSJ Invest Savencia Le Premier Kiwi webhelp Divadlo Archa Auffer design AVL ISIC Linde STOPKA - exclusive living Wegg Go STRV PSA traiding Eurowag Crown Worldwide CIEE Telly Monet plus Baumax Národní galerie Top Estates Rebuy Stars Ferring pharmaceuticals Apogeo Newe První klubová ZZMV Knihy Dobrovský HACH Komora KHK Julius Meinl Manuel caffé Primeros hotel Hilton Topmonks Starez sport Náš grunt Nestlé Bulovka Fio Banka Helika Tutor Top Vision Tarsago AXA CBRE Česká poštaDáme jídlo Ferratum Loccitane Meopta PPAS Raiff Allianz sport5 Tesco Schrack Speed CarsB-Tech Ergo Eurest IAC Orion Pharma UE.cz Ulož.to Zoot Codeco Konsepti MSA Albatros Arena Hermes Parexel Junker Lumen Huck rohlik.cz Korona
Ověřit reference
close
Jednoduchý vstupní audit

Zda vaše aktuální agenda odpovídá legislativě snadno ověříme jednoduchým vstupním auditem BOZP a PO. Zkontrolujeme nejen potřebné dokumenty, ale také fyzický stav vašich provozoven. Upozorníme vás na nedostatky a pomůžeme vám je odstranit. Výstupem auditu BOZP je závěrečná zpráva s konkrétními body a doporučením, jak vše uvést do legislativního pořádku. Audit BOZP a PO můžete objednat jak jednorázově tak i opakovaně.

Rozsah auditu je předem dohodnut se zákazníkem, nejčastěji se však jedná o následující:

  • zpracování dokumentace BOZP, případně revize stávající dokumentace BOZP
  • zpracování dokumentace PO, případně revize stávající dokumentace PO
  • kontrola povinných školení zaměstnanců
  • kontrola poskytování OOPP
  • kontrola vybavení pracoviště prvky požární ochrany
  • dokumentace a evidence pracovních úrazů
  • kontrola bezpečnostního značení
  • kontrola plnění pracovně lékařských služeb
  • správnost provádění revizí
  • další body dle provozu